משתמשים ב- Wifi ? הכירו את ה- Mifi

ראוטר סלולרי הוא לא מוצר דמיוני. חברת Novatel מייצרת אחד כזה, ה MiFi. אלון לבקוביץ בדק אם זה אכן פתרון הניידות האולטימיבי.

 

אם להיות מחובר כל הזמן לרשת מהווה מרכיב חשוב בעולם המחשוב המובילי שלכם, אם מצאתם את עצמכם נזקקים לחיבור אינטרנט במחשב הנייד גם כאשר אין אפשרות לרשת אלחוטית, ה MiFi הוא המוצר בשבילכם.


חברת Novatel Wireless המפתחת כבר שנים פתרונות חומרה לקישוריות Data על גבי רשתות סלולאריות, הוסיפה לקו המודמים שלה מוצר העונה לשם MiFI. מאחורי השם עומד מכשיר, די קטן יש לומר (62mm x 98mm x 15.3mm במשקל 80 גרם), המכיל כרטיס סים דור 3 ומשתמש בחבילת ה- Data שלו כדי לאפשר לעד חמישה מכשירים להתחבר אליו בחיבור Wifi ולהתחבר לאינטרנט.

 

 

אל מכשיר ה- Mifi התוודעתי כבר בשנה שעברה בעת ביקורי בתערוכת ה- MWC בברצלונה. הייתה זו רק חשיפה ראשונה והוא היה נראה מעניין וחדשני. אז הוצגה גרסת EVDO המותאמת לרשתות האמריקאיות. השנה בביקורי בתערוכה שמחתי מאוד לגלות שחברת Novatel הספיקה בינתיים להשיק גם שני מוצרי GSM HSPA, האחד מותאם לתדרים האמריקאים 850/1900/2100 (ורשת פלאפון) והשני לתדרים האירופאים 900/1900/2100 (מותאם לאורנג' וסלקום). אגב, המכשיר זכה בפרס Best Mobile Connected Device של ארגון ה- GSMA במסגרת התערוכה השנה.

לאחר שהבעתי עניין באזני צוות הפיתוח של Novatel  והשיווק שלהם ועם הענות ידידותית וזריזה, קבלתי ארצה חבילה, קטנטנה,  ובתוכה המוצר – Mifi 2353. תכולת האריזה: סוללת ליתיום נטענת, כבל תקשורת וטעינה MicroUSB, מטען בחיבור MicroUSB, חוברת תפעול קצרה וכן כמובן, מכשיר Mifi.

 

 

כשרק התברר לי שאקבל את היחידה לסקירה חששתי מעט מההגדרה שלה לרשת (אני זוכר את הקשיים מכל מיני מחשבים ניידים עם אפשרות לכרטיס סים פנימי). כדי להרגיע אותי הבטיח לי קווין, איש הקשר שלי ב- Novatel שהמכשיר כבר הוגדר לרשת ה- 3G של פרטנר  ו"אין לי מה לדאוג".

ובכן, המכשיר הגיע, בהתרגשות דחקתי לתוכו את כרטיס הסים שלי, הכנסתי סוללה, הדלקתי, התחברתי אליו עם המחשב הנייד ו..... אין אינטרנט.מאוכזב מאוד פתחתי את חוברת התפעול ומייד מצאתי את מנגנון ההגדרה של ה- Mifi (המתאפשר דרך "אתר אינטרנט" המצוי ברשת האלחוטית הפנימית של המכשיר בדומה לנתבים אלחוטיים רגילים אחרים בשוק), הגעתי לכוונון הגלישה והגדרות הספק (לא לפני שראיתי כבר בחיווי שלו שהוא מחובר לרשת של פרטנר). אז הם שכחו להגדיר את ה- uinternet (הקוד לנכון לגלישה סלולארית ב- 3G של פרטנר). זה הכל !
והאמת שזה באמת כל שהיה צריך כי ברגע שהזנתי את ההגדרה הנכונה, מיד היה קישור UMTS שהתחלף תוך שניות לקישור HSPA ואפשר לי גלישה מהירה, נעימה ונוחה.

 

 

אחד הדברים שיותר אהבתי במכשיר הוא ממשק המשתמש דרך דף האינטרנט הייעודי. הוא פשוט ונוח ובמיוחד ברור מאוד. אתה רואה כאשר אתה מחובר לרשת, באיזו מהירות אתה מחובר, אתה יכול לראות איזה מחשבים נוספים מחוברים וחשוב מאוד – יש לך חיווי של כמות ה- Data  שנצרכה בזמן הגלישה. מהירויות הגלישה המקסימאליות אופייניות ל- HSPA ועומדות על Down של 7.2 Mbps ו- Up של 5.76 Mbps בהתאם.

 

 

בין שאר התכונות הנוספות של המכשיר ניתן לציין:

1. אפשרות להגדיר פרופיל גלישה פתוח (ללא סיסמה), נעול (עם סיסמת WEP) ומשתנה (שם רשת וסיסמה אקראית מתחלפים כל הפעלה לשימוש כ- Hotspot זמני).
2. נורית חיווי על גבי המכשיר למהירות החיבור (GPRS/EDGE, UMTS, HSPA) בהתאם לכיסוי הרשת באזור בו נמצאים.
3. חריץ הרחבה לכרטיס MicroSD (מגיע עם 2GB ותומך עד 16GB) המאפשר שיתוף קבצים בין הגולשים המחוברים למכשיר (באמצעות דף האינטרנט בכתובת המכשיר ברשת האלחוטית הפנימית).
4. אפשרות לחיבור המכשיר באמצעות כבל ה- USB ישירות למחשב, דבר המכבה זמנית את אנטנת ה- Wifi שלו ובאמצעות תוכנה קטנה היורדת ממנו באופן אוטומטי לתוך המחשב, הופך את ה- Mifi  למודם סלולארי המשרת אותו באופן בלעדי.

 

זמן הפעילות של הסוללה אמור לתת 4 שעות בחיבור (האמת שלא גלשתי בו מספיק זמן לבדוק זאת אך 3 שעות בוודאות).


בעד: אז ככה, ראשית למיטב ידיעתי, פשוט אין לו מוצר מתחרה. ראיתי לאחרונה מספר נתבים סלולאריים ניידים אך כולם מחייבים חיבור של מודם סלולארי USB (כדי למנוע את הצורך להעביר את המכשיר את כל נושא רישוי ה- 3G) כך שזה עושה אותם מסורבלים ומסובכים יותר.
בנוסף אי אפשר שלא לציין את פשטות ההגדרה והתפעול שלו. מאוד קל לשימוש, גם על ידי משתמש פחות מנוסה.


נגד: אין לי ספק שהמכשיר לא מיועד לכל אחד. לא שרע להחזיק בו רק בשביל האפשרות ש... אבל בפועל הוא מתאים לדעתי לקבוצות קטנות הנוסעות יחד ברחבי המדינה עם מחשבים ניידים ומכשירים סלולאריים חכמים, אם זה קולגות לעבודה או משפחה עם ילדים. כמובן שבעידן בו המכשירים המתחברים רק הולך וגדל, קונסולות משחק, טבלטים וכו' – השימושיות של מכשיר כדוגמת ה- Mifi רק תגבר. כך שלמעשה אין ממש נגד אלא יותר למי, מתי וכמובן באיזה מחיר.


חברת Novatel Wireless משווקת את ה- Mifi כרגע, בארה"ב ובאירופה כאשר עיקר המכר נעשה דרך המפעילות הסלולאריות במסגרת חבילות של Data, ובמחיר של כ- 300$ למכשיר פתוח לכל סים במכירת Retail.

 

חברת פלאפון כבר השיקה את המוצר הזה שמגיע עם חבילת גלישה.

עם חבילת גלישה בנפח 10 ג'יגה-ביט: 139 שקל בחודש על חבילת הגלישה, ו-10 שקל בחודש בעבור המכשיר עצמו, לאחר זיכוי קבוע של 29.90 שקל.

עם חבילת גלישה בנפח 15 ג'יגה-ביט: 179 שקל בחודש על חבילת הגלישה, ללא תשלום נוסף על המכשיר עצמו, לאחר זיכוי קבוע של 39.90 שקל

 

סלקום ואורנג' טרם השיקו את המכשיר.